Eltérések a receptfelírásban és -kiváltásban a márciusi veszélyhelyzet kezdete óta

A koronavírus magyarországi megjelenése, az ezzel kapcsolatosan márciusban bevezetett veszélyhelyzet az egészségügyben is változásokat eredményezett. 2020 őszén a jogszabályokban a veszélyhelyzethet való kötötten a lehetőségek megmaradtak.

Veszélyhelyzeti intézkedések a receptkiváltás és gyógyszerellátás megkönnyítésének érdekében:

elfogyott

A veszélyhelyzet alatt lejáró szakorvosi javaslatok érvényessége meghosszabbodik a veszélyhelyzet elmúlta után 90 napig.

kgy

A közgyógyellátási igazolványok érvényességi ideje meghosszabbodik a veszélyhelyzet elmúlta után 90 napig.

Nem csak a veszélyhelyzetben alkalmazott intézkedések:

Veszélyhezet időtartama alatt elég csak bediktálnia a TAJ számot!

Az eReceptek kiváltásához elegendő a TAJ számot bediktálni, nem kötelező a TAJ kártyát is bemutatni. A kiváltó személy arcképes igazolványát viszont be kell mutatni.

14 éves kor alatti személy esetén sem kötelező felírási igazolás az eRecept kiváltáshoz.

Veszélyhelyzet időtartama alatt először telefonon egyeztessen az orvosával!

Az orvosoknak engedélyezett távkonzultáció és a telemedicinás ellátás a normál ellátás lehetőségei közé is bekerült.

Vonatkozó jogszabályok

(1a) A Kormány által az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére kihirdetett veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) időtartama alatt a szakorvosi javaslatok érvényessége meghosszabbodik a veszélyhelyzet megszűnését követő 90. napig.

(1b) Ha a szakorvosi javaslat érvényessége a veszélyhelyzet időtartama alatt lejárt, a háziorvos az egészségügyi dokumentációban rögzíti, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel – az (1a) bekezdés szerinti időtartamig – ideiglenesen meghosszabbításra került a szakorvosi javaslat.

A veszélyhelyzet ideje alatt lejáró közgyógyellátásra való jogosultság a veszélyhelyzet megszűnésének napjától számított további 90 nappal meghosszabbodik.

A koronavírus járvány terjedésének csökkentése érdekében a gyógyszer kiadója a gyógyszer kiadását felírási igazolás nélkül is teljesíti azon személy részére, aki a beteg társadalombiztosítási azonosító jelét közli, és saját természetes személyazonosító adatait törvényben meghatározottak szerint hitelt érdemlően igazolja.

A hagyományos személyes találkozáson alapuló tevékenységek – így az orvos vagy egészségügyi szakdolgozó és a beteg közötti konzultáció, illetve az orvos és orvos közötti konzílium – mellett az adott szakterület szakorvosa, egészségügyi szakdolgozója kompetenciájában egészségügyi adatok infokommunikációs eszköz útján történő továbbítása révén, az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló törvény előírásainak megfelelően, személyes jelenlét nélkül is, ha az ellátás sajátosságai és orvosszakmai megítélése lehetővé teszik

a) diagnózist, terápiás javaslatot állíthat fel,

b) tanácsadást, konzultációt végezhet,

c) betegirányítást láthat el,

d) beutalót adhat,

e) gondozást láthat el,

f) terápiát, rehabilitációs tevékenységet végezhet,

g) gyógyszert írhat fel,

h) elektronikus vényen rendelhető gyógyászati segédeszközt írhat fel, az adott tevékenység végzéséhez e rendeletben meghatározott feltételek teljesítése esetén.

Ha az egészségügyi szolgáltató az egészségügyi szolgáltatást telemedicina útján nyújtja, abban az esetben az elszámolásnak nem feltétele a beteg személyes megjelenése az egészségügyi szolgáltatónál.
Küldjön üzenetet!